Personal på Scouterna

Här hittar du kontaktuppgifter för personal på Scouterna. Personalen är utöver rikskansliet indelad utifrån de orter vi har regionala kanslier på.

Rikskansliet

Stockholm (Örnsberg)

Regionala kanslier

Stockholm (Örnsberg)

I Örnsberg i Stockholm sitter personalen på Scouternas rikskansli samt personalen på Scouternas folkhögskola.

Personal

20180221 Scouternas generalsekreterare Petra Lindskog

Petra Lindskog

Generalsekreterare
E-post: petra.lindskog@scouterna.se
Telefon:
08-568 432 00

Som generalsekreterare leder Petra Scouternas verksamhet på uppdrag av styrelsen.

dav

Peter Gustafsson

Servicechef
E-post: peter.gustafsson@scouterna.se
Telefon:
08-568 432 24
Mobil:
072-077 78 15

Som servicechef är Peter övergripande ansvarig för ekonomi, IT, Scoutshopen, medlemsservice, lokaler och anläggningar.

Liza Zeeck Rosenberg

Liza Zeeck Rosenberg

Rektor/Utbildningschef
E-post: liza.rosenberg@scouterna.se
Telefon:
08-555 065 34

Liza ansvarar för Scouternas folkhögskola och Scouternas utbildningar och utveckling.

IMG_0486

Isabelle Lilja

Föräldraledig
E-post: isabelle.lilja@scouterna.se
Telefon:
08-555 065 90

Isabelle stödjer organisationen i personalfrågor.

annakarin_low_res

Anna-Karin Öman

Försäljningsansvarig Scoutshopen
E-post: anna-karin.oman@scouterna.se
Telefon:
08-568 43288
Mobil:
072-079 06 88

Anna-Karin ansvarar för Scoutshopen som säljer scoutdräkten, scoutkläder och profilprodukter.

carl1

Carl Bjelksjö

IT-koordinator
E-post: carl.bjelksjo@scouterna.se
Telefon:
08-56843201

Carl arbetar med utveckling och support av Scouternas verksamhetsstöd Scoutnet.

person_foto-saknas1

Cecilia Enholm

Lärare på Allmän kurs
E-post: cecilia.enholm@scouterna.se

Cecilia är lärare på Allmän kurs.

Cecilia Wesslén

Cecilia Wesslén

Kursutvecklare och kursansvarig för Ledarskap för hållbarhet och Projektledning
E-post: cecilia.wesslen@scouterna.se
Telefon:
08-55 50 65 48
Mobil:
072-070 69 44

Cecilia är kursansvarig på Scouternas folkhögskola för kurserna Ledarskap för hållbarhet och Projektledning. Cecilia är också kursutvecklare för långa särskilda kurser.

Christian Cordeus

Christian Cordeus

Lärare på Allmän kurs
E-post: christian.cordeus@scouterna.se
Telefon:
08-568 432 11
Mobil:
072-077 40 11

Christian är lärare på Allmän kurs på Scouternas folkhögskola med ämnena Engelska och Svenska.

Elisabeth_Danefjalll

Elisabeth Danefjäll

Medlemsutvecklingschef
E-post: elisabeth.danefjall@scouterna.se
Telefon:
08-555 065 79
Mobil:
076-623 25 79

Elisabeth är medlemsutvecklingschef och leder det regionala utvecklingsarbetet.

WIN_20190222_16_15_38_Pro (2)

Fredrik Thunberg

Utvecklingskonsultent
E-post: fredrik.thunberg@scouterna.se
Telefon:
08-555 065 15

Fredrik stöttar scoutkårerna runt om i Stockholm med bland annat rekrytering, inspiration och utveckling.

frida

Frida Furberg

Administratör - Ej i tjänst för tillfället
E-post: frida.furberg@scouterna.se
Telefon:
08-568 432 47

Frida jobbar som administratör på Scouternas folkhögskola.

gabriella_rivas

Gabriella Airisniemi

Samordnare Service
E-post: gabriella.airisniemi@scouterna.se
Telefon:
08-555 065 24
Mobil:
072-079 08 73

Gabriella är samordnare på serviceavdelningen och arbetar med administration.

Hanna Bata

Hanna Bata

Ansvarig scoututbildning
E-post: hanna.bata@scouterna.se
Telefon:
08-568 432 59
Mobil:
076-623 25 59

Hanna är ansvarig för scoututbildningar på Scouternas folkhögskola och ordförande i Scouternas nationella utbildningsgrupp.

hanna_low_res2

Hanna Dawson

Lärare på Allmän kurs
E-post: hanna.dawson@scouterna.se
Telefon:
08-568 432 89
Mobil:
072-079 06 98

Hanna är lärare på Allmän kurs på Scouternas folkhögskola med ämnena Samhällskunskap och Religion.

2012_hakan_ostberg_1345453370

Håkan Östberg

Ekonom
E-post: hakan.ostberg@scouterna.se
Telefon:
08-555 065 42

Håkan arbetar med ekonomi när det gäller budget, uppföljning och rapportering samt systemintegration.

Bild till hemsida

Ingrid Häggblom

Samordnare Trygga Möten
E-post: ingrid.haggblom@scouterna.se
Telefon:
08-555 065 88

Ingrid är samordnare för Trygga Möten och ansvarar för råd och stöd kring Trygga Möten-frågor.

Imse Spragg Nilsson

Imse Spragg Nilsson

Vik. projektledare för Värdebaserat ledarskap
E-post: imse.spraggnilsson@scouterna.se
Mobil:
072-070 46 27

Imse projektleder och utvecklar ledarskapsutbildningen Värdebaserat ledarskap.

20160909_112649

Joel Midemalm

Biträdande rektor för Scouternas folkhögskola
E-post: joel.midemalm@scouterna.se
Telefon:
08-555 065 58
Mobil:
072-070 58 79

Joel är biträdande rektor på Scouternas folkhögskola och är ansvarig för Allmän kurs.

Johanna Staf

Johanna Staf

HR-support
E-post: johanna.staf@scouterna.se
Telefon:
08-555 065 90

Johanna arbetar som HR-support på Scouterna.

IMG_20160901_153420

Johan Manner

IT-koordinator
E-post: johan.manner@scouterna.se
Telefon:
08-568 432 50

Johan arbetar med IT-projekt, främst kopplat till medlemssystemet och anmälningssystem.

IMG_0120

Kajsa Urge

Projektledare Scouternas program
E-post: Kajsa.urge@scouterna.se
Mobil:
072-077 59 53

Kajsa arbetar med utveckling av Scouternas program och hon är ordförande i Scouternas programgrupp.

IMG_7478 (002) hemsidan

Lisa Förell

Vik. Kursansvarig Ordförandeprogrammet och administratör
E-post: lisa.forell@scouterna.se
Telefon:
08-555 065 47
Mobil:
072-070 69 43

Lisa är administratör på Scouternas folkhögskola, samt vikarierar som kursansvarig för Ordförandeprogrammet

IMG_8880

Lev Martinez

Lärare på Allmän kurs
E-post: lev.martinez@scouterna.se
Telefon:
08-555 065 22
Mobil:
072-077 60 71

Lev är lärare på Allmän kurs på Scouternas folkhögskola med ämnet Matematik.

linnea t hemsida 2

Linnea Wedelin

Social Content Manager
E-post: linnea.wedelin@scouterna.se
Telefon:
0855506557
Mobil:
0720772085

Linnea jobbar med att skapa innehåll i Scouternas kommunikationskanaler.

Lotta

Lotta Gunnarsson

Projektledare
E-post: lotta.gunnarsson@scouterna.se
Telefon:
08-555 065 16
Mobil:
072-079 05 40

Lotta ansvarar för arbetet med Anpassat ledarskap och är projektledare för ”Rätten till friluftsliv”.

person_foto-saknas1

Lotta Lindén

Ekonom
E-post: lotta.linden@scouterna.se
Telefon:
08-568 432 40

Lotta jobbar på Scouternas ekonomiavdelning.

person_foto-saknas1

Louise Mörling Otero

Projektledare Mångfald - Tillgängligt Friluftsliv
E-post: louise.morling@scouterna.se
Telefon:
08-555 065 59

Louise jobbar som projektledare inom områdena mångfald och tillgänglighet.

Bild på Scouternas logotyp och texten foto saknas

Love Carlqvist

IT support
E-post: love.carlqvist@scouterna.se
Telefon:
08-555 06 520

Love är ansvarig för Scouternas IT-miljö.

IMG_0196[5]

Mikael Stark

Ansvarig friluftslivsutbildning
E-post: mikael.stark@scouterna.se
Telefon:
08-568 432 12
Mobil:
073-270 62 20

Mikael är ansvarig för friluftslivsutbildningar på Scouternas folkhögskola.

Nina Norén

Produktionsledare Kommunikation
E-post: nina.noren@scouterna.se
Telefon:
08-55 50 65 43

Nina jobbar med produktionsledning på Scouternas kommunikationsavdelning.

2012_patrik_broms_1338544393

Patrik Broms

Support
E-post: patrik.broms@scouterna.se
Telefon:
08-568 432 14

Patrik arbetar med försäljning, IT och försäkringar.

person_foto-saknas1

Paul Sollinger

Lärare på Allmän kurs
E-post: paul.sollinger@scouterna.se
Telefon:
08-555 065 41
Mobil:
072-078 78 85

Paul är lärare på Allmän kurs på Scouternas folkhögskola med ämnet Naturkunskap.

Peter_Rojhammar

Peter Röjhammar

Projektledare för Värdebaserat ledarskap - Föräldraledig
E-post: peter.rojhammar@scouterna.se
Mobil:
076-623 25 87

Peter projektleder och utvecklar ledarskapsutbildningen Värdebaserat ledarskap.

rebecca_sundberg

Rebecca Sundberg

Projektledare Konungens stiftelse Ungt ledarskap
E-post: rebecca.sundberg@ungtledarskap.se
Telefon:
070-672 84 70

Rebecca är verksamhetsledare för Konungens stiftelse Ungt ledarskap

_MG_6391

Sara Källman

Administratör
E-post: sara.kallman@scouterna.se
Telefon:
08-568 432 37

Sara sköter administrationen vid Scouternas folkhögskola och arbetar med utbildningen Värdebaserat ledarskap.

2012_sassa_orrebring_1349773470

Sassa Orebring

Projektledare
E-post: sassa.orebring@scouterna.se
Telefon:
08-568 432 53

Sassa jobbar som projektledare med demokratin i fokus.

Personalbild_SofiaTolonen

Sofia Tolonen

Ekonom
E-post: sofia.tolonen@scouterna.se
Telefon:
08-568 432 25

Sofia jobbar på Scouternas ekonomiavdelning.

Thérèse till Scouternas hemsida

Thérèse Syk

Lärare på Allmän kurs
E-post: therese.syk@scouterna.se
Mobil:
072-070 15 71

Thérèse är lärare på Allmän kurs på Scouternas folkhögskola med ämnena Svenska och Engelska.

2012_tovenorrman_1331308074

Tove Rehnman

Projektledare
E-post: tove.rehnman@scouterna.se
Telefon:
08-555 065 21
Mobil:
072-078 02 83

Tove är ordförande för World Scout Jamboree 2019 och delprojektledare för Scouternas program.

IMG_4263

Veronica Östervall

Kommunikatör och utbildningsutvecklare
E-post: veronica.ostervall@scouterna.se
Telefon:
08-555 065 39
Mobil:
072-079 07 39

Veronica är kommunikatör på Scouternas folkhögskola. Veronica arbetar också som utbildningsutvecklare i projektet ”Rätten till friluftsliv” och utvecklar utbildningar inom området Anpassat ledarskap.

Vicci_Nilsson

Vicci Friberg

Föräldraledig
E-post: vicci.friberg@scouterna.se
Mobil:
08-555 065 01 (kopplad till mobil)

Vicci är föräldraledig och hennes vikarie är Mio Kuschick.

Victor Rasmusson

Victor Rasmusson

Samordnare Service
E-post: victor.rasmusson@scouterna.se
Telefon:
08-568 432 00
Mobil:
08-555 065 11

Victor är samordnare på serviceavdelningen och arbetar med administration.

IMG_1421

Ylle Stigzelius Åkermo

TJÄNSTLEDIG - Kursutvecklare samt kursansvarig för Ordförandeprogrammet
E-post: ylle.akermo@scouterna.se
Mobil:
072-070 69 43

Ylle är tjänstledig kursansvarig på Scouternas folkhögskola för Ordförandeprogrammet. Ylle är också kursutvecklare för långa särskilda kurser.

Regionala kansliet i Stockholm

Regionala kansliet i Stockholm sitter i Örnsberg.

Personal

2012_cina_staron_1349769202

Cina Staron

Regional Utvecklingschef, Stockholm och Mångfaldssamordnare
E-post: cina.staron@scouterna.se
Mobil:
076-623 25 33

Cina är Scouternas regionala utvecklingschef på kansliet i Stockholm och samordnar även Scouternas mångfaldsarbete.

IMG_0018

Emma Berggren

Utvecklingskonsulent
E-post: emma.berggren@scouterna.se
Telefon:
08-555 065 49

Emma stöttar scoutkårerna runt om i Stockholm med bland annat rekrytering, inspiration och utveckling.

WIN_20190222_16_15_38_Pro (2)

Fredrik Thunberg

Utvecklingskonsultent
E-post: fredrik.thunberg@scouterna.se
Telefon:
08-555 065 15

Fredrik stöttar scoutkårerna runt om i Stockholm med bland annat rekrytering, inspiration och utveckling.

Regionala kansliet Norr/Mitt

Regionala kansliet Norr/Mitt. Med kontor i Västerås.

Personal

IMG_1350

Måns Rangmar

Regional utvecklingschef
E-post: mans.rangmar@scouterna.se
Mobil:
076-623 25 06

Måns är Scouternas regionala utvecklingschef på kansliet Norr/Mitt i Västerås.

Unknown

Fredrik Kadesjö

Utvecklingskonsulent
E-post: fredrik.kadesjo@scouterna.se
Telefon:
08-555 065 09
Mobil:
076-623 25 09

Fredrik är utvecklingskonsulent och arbetar på det Norr/Mitt kansliet. Han ansvarar för kårerna i den södra delen av det regionala området.

IMG_0080

Linnéa Pettersson

Utvecklingskonsulent
E-post: linnea.pettersson@scouterna.se
Telefon:
08-555 065 12
Mobil:
073-274 66 12

Linnéa är utvecklingskonsulent och arbetar på Norr/Mitt kansliet. Hon ansvarar för kårerna i den norra delen av regionala området.

Göteborg

I Göteborg ligger Scouternas regionala kansli för västra Sverige. Härifrån utgår också en av utvecklingskonsulenterna för östra Sverige.

Personal

Malin_Wallen

Malin Wallén

Regional utvecklingschef
E-post: malin.wallen@scouterna.se
Mobil:
076-623 25 27

Malin är Scouternas regionala utvecklingschef på Västra kansliet i Göteborg.

personalbild_adamlundberg

Adam Lundberg

Utvecklingskonsulent
E-post: adam.lundberg@scouterna.se
Mobil:
0720-77 37 37

Adam stöttar scoutkårerna i Östra regionen, alltså Blekinge, Småland, Öland och Östergötland med bland annat rekrytering, inspiration och utveckling.

jenny_granstrom

Jenny Granström

Föräldraledig
E-post: jenny.granstrom@scouterna.se
Mobil:
070-240 19 33

Jenny är föräldraledig och hennes vikarie är Mio Kuschick.

Porträttbild på Maria Johansson

Maria Holm

Utvecklingskonsulent
E-post: maria.johansson@scouterna.se
Mobil:
0766-23 25 31

Maria är utvecklingskonsulent på Västra regionala kansliet och stöttar scoutkårerna i Västra Götaland och Halland med bland annat rekrytering, inspiration och utveckling.

_MG_2241

Mio Kuschick

Utvecklingskonsulent & Internationell sekreterare
E-post: mio.kuschick@scouterna.se
Telefon:
08-555 065 01 (kopplad till mobil)
Mobil:
0702-40 19 33

Mio stöttar scoutkårerna i Västra Götaland och Halland med bland annat rekrytering, inspiration och utveckling. Dessutom jobbar Mio som Internationell sekreterare, leder Internationella gruppen samt är projektledare för Scouternas arbete med Globala målen för en hållbar utveckling.

Malmö

I Malmö ligger Scouternas regionala kansli för södra Sverige. Härifrån utgår också en av utvecklingskonsulenterna för östra Sverige.

Personal

2012_johan_moller_1338548731

Johan Möller

Regional utvecklingschef
E-post: johan.moller@scouterna.se
Telefon:
076-623 25 08

Johan är Scouternas regionala utvecklingschef på Södra kansliet i Malmö.

Bild Ann vår 19

Ann Ekström

Distriktskonsulent
E-post: kansli@sodraskane.se
Telefon:
040-622 60 23
Mobil:
0763-25 26 11

Ann arbetar med ekonomi, bidrag och som administratör i Nordvästra och Södra Skånes scoutdistrikt. Ann är anställd av Södra Skånes scoutdistrikt.

Anton

Anton Nilsson

Utvecklingskonsulent
E-post: anton.nilsson@scouterna.se
Telefon:
040-622 60 21
Mobil:
073-545 86 29

Anton arbetar med stöd till Nordvästra Skånes scoutdistrikts styrelse men också med kårstöd och rekrytering. Anton är anställd av Nordvästra Skånes Scoutdistrikt.

IMG_9489 (1)_1

Caroline Eriksson

Utvecklingskonsulent
E-post: caroline.eriksson@scouterna.se
Mobil:
072-078 79 25

Caroline är anställd av Scouterna och stöttar kårerna i Skåne med bland annat rekrytering, inspiration och utveckling.

IMG_1958

Emma Nordengren

Utvecklingskonsulent
E-post: emma.nordengren@scouterna.se
Telefon:
08-568 432 13
Mobil:
072-078 75 26

Emma är anställd av Scouterna och stöttar kårerna i Skåne med bland annat rekrytering, inspiration och utveckling.

evelina

Evelina Rasmussen

Utvecklingskonsulent
E-post: evelina.rasmussen@scouterna.se
Telefon:
08-568 432 32
Mobil:
076-623 25 32

Evelina är anställd av Scouterna och stöttar kårerna i Skåne med bland annat rekrytering, inspiration och utveckling.

John Söderdahl

John Söderdahl

Utvecklingskonsulent
E-post: john.soderdahl@scouterna.se
Telefon:
040-6226022
Mobil:
070-405 96 20

John arbetar med kårstöd till scoutkårerna samt med att utveckla lägerområdet Sjöröd. John är anställd av Södra Skånes scoutdistrikt.

presentationsbild_1

Linnea Hansson Henne

Utvecklingskonsulent
E-post: linnea.hansson@scouterna.se
Mobil:
076-853 94 57

Linnea stöttar scoutkårerna i Östra regionen, alltså Blekinge, Småland, Öland och Östergötland med bland annat rekrytering, inspiration och utveckling.