Personal på Scouterna

Här hittar du kontaktuppgifter för personal på Scouterna. Personalen är utöver rikskansliet indelad utifrån de orter vi har regionala kanslier på.

Rikskansliet

Stockholm (Örnsberg)

Regionala kanslier

Stockholm (Örnsberg)

I Örnsberg i Stockholm sitter personalen på Scouternas rikskansli samt personalen på Scouternas folkhögskola.

Personal

2012_katarina_hedberg_1345037149

Katarina Hedberg

Generalsekreterare
E-post: katarina.hedberg@scouterna.se
Telefon:
08-568 432 00

Som generalsekreterare leder Katarina Scouternas verksamhet på uppdrag av styrelsen. Hon är även ordförande i styrelsen för Scouternas folkhögskola.

Ulrika_Askengren_4

Ulrika Askengren

Biträdande Generalsekreterare
E-post: ulrika.askengren@scouterna.se
Telefon:
08-568 432 29
Mobil:
072-077 78 19

Ulrika är ansvarig för Scouternas utvecklingsavdelning och projektorganisation.

personalbild_annakarinhennig

Anna-Karin Hennig

Projektledare Jamboree17
E-post: anna-karin.hennig@scouterna.se
Telefon:
08-555 065 61

Anna-Karin är projektledare för Jamboree17. Tillsammans med lägercheferna Liza Rosenberg och Viktor Lundqvist är Anna-Karin ansvarig för planering och genomförande av Jamboree17.

Caroline scout

Caroline Thunved

Kommunikations- och Insamlingschef
E-post: caroline.thunved@scouterna.se
Mobil:
070-248 74 00

Caroline är presskontakt och leder kommunikationsavdelningens arbete samt arbetet kring fundraising och partnerskap.

Peter_Gustafsson

Peter Gustafsson

Servicechef
E-post: peter.gustafsson@scouterna.se
Telefon:
08-568 432 24
Mobil:
072-077 78 15

Som servicechef är Peter övergripande ansvarig för ekonomi, it, medlemsservice, lokaler och anläggningar.

Liza Zeeck Rosenberg

Rektor/Utbildningschef
E-post: liza.rosenberg@scouterna.se

Liza ansvarar för vår folkhögskola och Scouternas utbildningar och utveckling.

IMG_0486

Isabelle Lilja

HR-ansvarig
E-post: isabelle.lilja@scouterna.se
Telefon:
08-555 065 90

Isabelle stödjer organisationen i personalfrågor.

personalbild_adamlundberg

Adam Lundberg

Projektkommunikatör
E-post: adam.lundberg@scouterna.se
Telefon:
08-555 065 07
Mobil:
072-077 37 37

Adam jobbar på Scouternas kommunikationsavdelning med innehåll i/på Scouternas webbplatser, bildbank och sociala medier.

Anna_Nilsson

Anna Nilsson

Anna är contentansvarig och chefredaktör för tidningen Scout.
E-post: anna.nilsson@scouterna.se
Mobil:
076-623 25 18

Anna ansvarar för innehållet i Scouternas kommunikation.

a2nna_s_hagelin.jpg

Anna Sandqvist Hagelin

Projektledare kommunikation
E-post: anna.sandqvist.hagelin@scouterna.se
Telefon:
08-555 065 05

Anna jobbar med projekt- och produktionsledning på Scouternas kommunikationsavdelning.

Anna Foto

Anna Wadén Winqvist

Föräldraledig
E-post: anna.waden@scouterna.se
Telefon:
08-568 432 00
Mobil:
072-077 78 11

Anna jobbar med ekonomi på Scouterna.

annakarin_low_res

Anna-Karin Öman

Försäljningsansvarig Scoutshopen
E-post: anna-karin.oman@scouterna.se
Telefon:
08-568 43288
Mobil:
072-079 06 88

Anna-Karin ansvarar för Scoutshopen som säljer scoutdräkten, scoutkläder och profilprodukter.

Unknown

Alice Bergholtz

Samordnare integration och nyanlända.
E-post: alice.bergholtz@scouterna.se
Mobil:
072-077 37 87

Alice ansvarar för Scouternas integrationsarbete med fokus på nyanlända.

Azuka Nnamaka

Azuka Nnamaka

Projektledare Learning by orten
E-post: azuka.nnamaka@scouterna.se
Mobil:
072-079 37 02

Azuka är projektledare för Learning by orten.

Christian Cordeus

Christian Cordeus

Lärare på Allmän kurs på Scouternas folkhögskola
E-post: christian.cordeus@scouterna.se
Telefon:
08-568 432 11
Mobil:
072-077 40 11

Christian är lärare på Allmän kurs på Scouternas folkhögskola med ämnena Engelska och Svenska.

2012_cina_staron_1349769202

Cina Staron

Projektledare
E-post: cina.staron@scouterna.se
Mobil:
076-623 25 33

Cina är projektledare på Scouterna.

Elisabeth_Danefjalll

Elisabeth Danefjäll

Medlemsutvecklingschef
E-post: elisabeth.danefjall@scouterna.se
Telefon:
08-555 065 79
Mobil:
076-623 25 79

Elisabeth är medlemsutvecklingschef och leder från Stockholm den regionala kanslifunktionen på Scouternas regionala utvecklingskansli i Linköping.

gabriella_rivas

Gabriella Rivas

Samordnare Service
E-post: gabriella.rivas@scouterna.se
Telefon:
08-555 065 24
Mobil:
072-079 08 73

Gabriella är samordnare på serviceavdelningen och arbetar med administration för Scouternas stödfond och Scouternas vänner.

Gustav-Stark-2017-01-21

Gustav Stark

Servicesamordnare
E-post: gustav.stark@scouterna.se
Telefon:
08-568 432 15
Mobil:
072-077 41 18

Gustav jobbar med anläggningar, administrativt stöd och Förvaltningsgruppen.

hanna_low_res2

Hanna Dawson

Lärare på Allmän kurs på Scouternas folkhögskola.
E-post: hanna.dawson@scouterna.se
Telefon:
08-568 432 89
Mobil:
072-079 06 98

Hanna är lärare på Allmän kurs på Scouternas folkhögskola med ämnena Samhällskunskap, Religion och Projektledning.

2012_hakan_ostberg_1345453370

Håkan Östberg

Ekonom
E-post: hakan.ostberg@scouterna.se
Telefon:
08-555 065 42

Håkan arbetar med ekonomi när det gäller budget, uppföljning och rapportering samt systemintegration.

Bild till hemsida

Ingrid Häggblom

Samordnare Trygga Möten
E-post: ingrid.haggblom@scouterna.se
Telefon:
08-555 065 88

Ingrid är samordnare för Trygga Möten och ansvarar för råd och stöd kring Trygga Möten-frågor.

IMG_20160901_153420

Johan Manner

Projektledare
E-post: johan.manner@scouterna.se
Telefon:
08-568 432 50

Johan arbetar med IT-projekt, främst kopplat till medlemssystemet och anmälningssystem.

2012_johan_tovetjarn_1338548581

Johan Tovetjärn

Föräldraledig
E-post: johan.tovetjarn@scouterna.se
Telefon:
08-568 432 04

Johan arbetar som HR-generalist på Scouterna.

IMG_0120

Kajsa Urge

Projektledare Scouternas program
E-post: Kajsa.urge@scouterna.se
Mobil:
072-077 59 53

Kajsa arbetar med utveckling av Scouternas program och hon är ordförande i Scouternas programgrupp.

2012_kim_rask_1338546680

Kim Rask

Scoutnet-ansvarig
E-post: kim.rask@scouterna.se
Telefon:
08-568 432 01

Kim arbetar med utveckling och support av Scouternas verksamhetsstöd Scoutnet.

IMG_8880

Lev Martinez

Lärare på Allmän kurs på Scouternas folkhögskola.
E-post: lev.martinez@scouterna.se
Telefon:
08-555 065 22
Mobil:
072-077 60 71

Lev är lärare på Allmän kurs på Scouternas folkhögskola med ämnet Matematik.

Lotta

Lotta Gunnarsson

Projektledare
E-post: lotta.gunnarsson@scouterna.se
Telefon:
08-555 065 16
Mobil:
072-079 05 40

Lotta ansvarar för arbetet med Anpassat ledarskap och är projektledare för ”Rätten till friluftsliv”.

Bild på Scouternas logotyp och texten foto saknas

Love Carlqvist

IT support
E-post: love.carlqvist@scouterna.se
Telefon:
08-555 06 520

Love är ansvarig för Scouternas IT-miljö.

IMG_2377

Magdalena Jennstål

Föräldraledig
E-post: magdalena.jennstal@scouterna.se
Telefon:
08-568 432 00
Mobil:
073-505 63 24

Magdalena är insamlingsansvarig och jobbar med att bygga upp Scouternas nationella insamling gentemot näringsliv och privatpersoner.

Martin Svensson profil

Martin Svensson

Ansvarig Scoututbildning
E-post: martin.svensson@scouterna.se
Telefon:
08-568 432 59
Mobil:
076-623 25 59

Martin är ansvarig för scoututbildningar och ordförande i Scouternas nationella utbildningsgrupp.

IMG_0196[5]

Mikael Stark

Projektledare Friluftslivsutbildning
E-post: mikael.stark@scouterna.se
Telefon:
08-568 432 12
Mobil:
073-270 62 20

Mikael arbetar med friluftslivsutbildningar på Scouternas folkhögskola.

Nakima

Nakima Ackerhans

Projektledare Nystart
E-post: nakima.ackerhans@scouterna.se
Mobil:
076-623 25 28

Nakima är projektledare för nystart - och integrationsarbetet inom Scouternas mångfaldsarbete.

2012_patrik_broms_1338544393

Patrik Broms

Support
E-post: patrik.broms@scouterna.se
Telefon:
08-568 432 14

Patrik arbetar med försäljning, IT och försäkringar.

Peter_Rojhammar

Peter Röjhammar

Projektledare Värdebaserat ledarskap
E-post: peter.rojhammar@scouterna.se
Mobil:
076-623 25 87

Peter projektleder och utvecklar ledarskapsutbildningen Värdebaserat ledarskap.

rebecca_sundberg

Rebecca Sundberg

Projektledare Konungens stiftelse Ungt ledarskap
E-post: rebecca.sundberg@ungtledarskap.se
Telefon:
070-672 84 70

Rebecca är verksamhetsledare för Konungens stiftelse Ungt ledarskap

_MG_6391

Sara Källman

Administratör
E-post: sara.kallman@scouterna.se
Telefon:
08-568 432 37
Mobil:
072-078 80 77

Sara sköter administrationen vid Scouternas folkhögskola och arbetar med utbildningen Värdebaserat ledarskap.

Sara Zachrisson

Sara Zachrisson

Projektledare Insamling och Kommunikation
E-post: sara.zachrisson@scouterna.se
Telefon:
08-568 432 00
Mobil:
072-078 26 14

Sara jobbar som projektledare inom kommunikation samt med Scouternas nationella insamling gentemot privatpersoner.

Sofia Tengdahl

Sofia Tengdahl

Intern projektledare
E-post: sofia.tengdahl@scouterna.se
Telefon:
08-568 432 17

Sofia är intern projektledare och ledningsstöd. I sin roll ansvarar hon för Scouternas interna projekt så som t.ex. Scoutforum, Demokratijamboreen och Seminariet Ungt Ledarskap.

Bild på Scouternas logotyp och texten foto saknas

Sofie Eriksson

Chef på utvecklingsavdelningen
E-post: sofie.eriksson@scouterna.se
Telefon:
08-555 065 19
Mobil:
076-623 25 15

Sofie är chef på utvecklingsavdelningen och ansvarig för Scouternas mångfaldsarbete samt det internationella området.

Thérèse till Scouternas hemsida

Thérèse Syk

Föräldraledig
E-post: therese.afklercker@scouterna.se
Telefon:
08-555 065 21
Mobil:
072-077 60 70

Thérèse är lärare på Allmän kurs på Scouternas folkhögskola.

2012_tovenorrman_1331308074

Tove Rehnman

Projektledare
E-post: tove.rehnman@scouterna.se
Telefon:
08-568 432 83
Mobil:
072-078 02 83

Tove är projektledare för Scouternas arrangemang och ordförande för World Scout Jamboree 2019.

Bild_veronica_ostervall[1]

Veronica Östervall

Lärare på Allmän kurs på Scouternas folkhögskola
E-post: veronica.ostervall@scouterna.se
Telefon:
08-555 065 39
Mobil:
072-079 07 39

Veronica är utbildningsutvecklare i projektet ”Rätten till friluftsliv” och utvecklar utbildningar inom området Anpassat ledarskap. Veronica är även lärare på Allmän kurs på Scouternas folkhögskola med ämnena Svenska och Historia.

Vicci_Nilsson

Vicci Friberg

Internationell sekreterare
E-post: vicci.friberg@scouterna.se
Mobil:
08-555 065 01 (kopplad till mobil)

Vicci jobbar som Internationell sekreterare, leder Internationella gruppen samt projektledare för vårt utvecklingsprojekt Amahoro Amani i Storasjöregionen (Burundi Rwanda och östra DRC).

Yildiz Ilgar

Yildiz Ilgar

Biträdande rektor
E-post: yildiz.ilgar@scouterna.se
Telefon:
08-568 132 71

Yildiz är biträdande rektor och ansvarig för allmän kurs på Scouternas folkhögskola.

2012_zekra_sauma_1345454500

Zekra Sauma

Ekonom
E-post: zekra.sauma@scouterna.se
Telefon:
08-555 065 56

Zekra arbetar med löpande ekonomifrågor som kundfakturering och bokföring.

Regionala kansliet i Stockholm

Regionala kansliet i Stockholm sitter i Örnsberg.

Personal

20160909_112649

Joel Midemalm

Vikarierande regional utvecklingschef
E-post: joel.midemalm@scouterna.se
Telefon:
08-555 065 11
Mobil:
072-079 13 10

Joel är Scouternas vikarierande regionala utvecklingschef på Stockholms regionala kansli.

2012_sassa_orrebring_1349773470

Sassa Orebring

Utvecklingskonsulent
E-post: sassa.orebring@scouterna.se
Telefon:
08-568 432 53

Sassa stöttar scoutkårerna runt om i Stockholm med bland annat rekrytering, inspiration och utveckling.

Personalbild_SofiaTolonen

Sofia Tolonen

Utvecklingskonsulent
E-post: sofia.tolonen@scouterna.se
Telefon:
08-568 432 25
Mobil:
076-623 25 84

Sofia stöttar scoutkårerna runt om i Stockholm med bland annat rekrytering, inspiration och utveckling.

Porträttbild på Katarina Djäken

Katarina Djäken

Tjänstledig
E-post: katarina.djaken@scouterna.se
Mobil:
070-234 17 12

Katarina är utvecklingschef för Stockholms regionala kansli.

Regionala kansliet Norr/Mitt

Regionala kansliet Norr/Mitt. Med kontor i Västerås.

Personal

IMG_1350

Måns Rangmar

Regional utvecklingschef
E-post: mans.rangmar@scouterna.se
Mobil:
076-623 25 06

Måns är Scouternas regionala utvecklingschef på kansliet Norr/Mitt i Västerås.

Unknown

Fredrik Kadesjö

Utvecklingskonsulent
E-post: fredrik.kadesjo@scouterna.se
Telefon:
08-555 065 09
Mobil:
076-623 25 09

Fredrik är utvecklingskonsulent och arbetar på det Norr/Mitt kansliet. Han ansvarar för kårerna i den södra delen av det regionala området.

IMG_0080

Linnéa Pettersson

Utvecklingskonsulent
E-post: linnea.pettersson@scouterna.se
Telefon:
08-555 065 12
Mobil:
073-274 66 12

Linnéa är utvecklingskonsulent och arbetar på Norr/Mitt kansliet. Hon ansvarar för kårerna i den norra delen av regionala området.

Linköping

I Linköping ligger Scouternas regionala kansli för östra Sverige.

Personal

Elisabeth_Danefjalll

Elisabeth Danefjäll

Medlemsutvecklingschef
E-post: elisabeth.danefjall@scouterna.se
Telefon:
08-555 065 79
Mobil:
076-623 25 79

Elisabeth är medlemsutvecklingschef och leder från Stockholm den regionala kanslifunktionen på Scouternas regionala utvecklingskansli i Linköping.

IMG_9634 (6)

Alicia Sjögren

Utvecklingskonsulent
E-post: alicia.sjogren@scouterna.se
Telefon:
08-568 432 72
Mobil:
076-623 25 50

Alicia är utvecklingskonsulent och stöttar kårerna i Blekinge, Småland, Öland och Östergötland med bland annat rekrytering, inspiration och utveckling.

presentationsbild_1

Linnea Hansson Henne

Utvecklingskonsulent
E-post: linnea.hansson@scouterna.se
Mobil:
076-853 94 57

Linnea stöttar kårerna i Blekinge, Småland, Öland och Östergötland med bland annat rekrytering, inspiration och utveckling.

Göteborg

I Göteborg ligger Scouternas regionala kansli för västra Sverige.

Personal

Malin_Wallen

Malin Wallén

Regional utvecklingschef
E-post: malin.wallen@scouterna.se
Mobil:
076-623 25 27

Malin är Scouternas regionala utvecklingschef på Västra kansliet i Göteborg.

IMG_0120

Kajsa Urge

Projektledare Scouternas program
E-post: Kajsa.urge@scouterna.se
Mobil:
072-077 59 53

Kajsa arbetar med utveckling av Scouternas program och hon är ordförande i Scouternas programgrupp.

jenny_granstrom

Jenny Granström

Utvecklingskonsulent
E-post: jenny.granstrom@scouterna.se
Mobil:
070-240 19 33

Jenny stöttar kårerna i Västra Götaland och Halland med bland annat rekrytering, inspiration och utveckling.

Porträttbild på Maria Johansson

Maria Johansson

Utvecklingskonsulent
E-post: maria.johansson@scouterna.se
Mobil:
072-077 38 01

Maria är utvecklingskonsulent på Västra regionala kansliet och stöttar kårerna i Västra Götaland och Halland med bland annat rekrytering, inspiration och utveckling.

Malmö

I Malmö ligger Scouternas regionala kansli för södra Sverige.

Personal

2012_johan_moller_1338548731

Johan Möller

Regional utvecklingschef
E-post: johan.moller@scouterna.se
Telefon:
076-623 25 08

Johan är Scouternas regionala utvecklingschef på Södra kansliet i Malmö.

Anton

Anton Nilsson

Utvecklingskonsulent
E-post: anton.nilsson@scouterna.se
Telefon:
040-622 60 21
Mobil:
073-545 86 29

Anton arbetar med stöd till Nordvästra Skånes scoutdistrikts styrelse men också med kårstöd och rekrytering. Anton är anställd av Nordvästra Skånes Scoutdistrikt.

IMG_9489 (1)_1

Caroline Eriksson

Utvecklingskonsulent
E-post: caroline.eriksson@scouterna.se
Mobil:
072-078 79 25

Caroline är anställd av Scouterna och stöttar kårerna i Skåne med bland annat rekrytering, inspiration och utveckling.

evelina

Evelina Rasmussen

Utvecklingskonsulent
E-post: evelina.rasmussen@scouterna.se
Telefon:
08-568 432 32
Mobil:
076-623 25 32

Evelina är anställd av Scouterna och stöttar kårerna i Skåne med bland annat rekrytering, inspiration och utveckling.

John Söderdahl

John Söderdahl

Utvecklingskonsulent
E-post: john.soderdahl@scouterna.se
Telefon:
040-6226022
Mobil:
070-405 96 20

John arbetar med kårstöd till scoutkårerna samt med att utveckla lägerområdet Sjöröd. John är anställd av Södra Skånes scoutdistrikt.

IMG_8619

Michaela Rábová

Nystartskonsulent
E-post: michaela.rabova@scouterna.se
Telefon:
08-568 43 206
Mobil:
072-077 77 01

Michaela är nystartskonsulent i Södra regionala kansliet och ska starta/stärka scoutverksamhet i områden i Malmö där Scouterna inte finns sedan tidigare.

Margareta Persson

Margareta Persson

Distriktskonsulent
E-post: kansli@sodraskane.se
Telefon:
040-622 60 23

Margareta arbetar med ekonomi, bidrag och som administratör i Nordvästra- och Södra Skånes scoutdistrikt. Margareta är anställd av Södra Skånes scoutdistrikt.