Kontakt

Här får du vägledning om hur du kontaktar olika delar av Scouternas organisation.

Olika kontaktvägar

Post

Scouterna
Box 420 34
126 12 Stockholm

Se även respektive regionala kansli för deras postadresser.

Besök oss

Vårt rikskansli ligger på Instrumentvägen 19 i Stockholm. Vi har även kanslier i Västerås, Göteborg och Malmö.

Fakturor

Scouterna
FE 555
751 75 Uppsala

Observera att fakturor alltid ska innehålla referenser för beställaren och avsändaren (XX samt tre första bokstäverna i för- och efternamn).

Du kan även maila in fakturan som PDF till: fakturascanning@scouterna.se

Viktigt om du mailar fakturan att den innehåller referensuppgifter enligt ovan.

Jourberedskap

Scouterna har jourberedskap året om och det finns ett journummer som ständigt bemannas. Journumret är 08-568 432 22.

Växel

info@scouterna.se

08-568 432 00

Medlemsskap

scoutnet@scouterna.se

08-568 432 10

Måndagar: 9.30-11.30, 13.30-16. Tisdagar-fredagar 9-16.

Presskontakt

ellakarin.maki@scouterna.se

072-0710211

Våra medarbetare

Adam Lundberg

Utvecklingskonsulent

Adam Lundberg

adam.lundberg@scouterna.se

0720-77 37 37

Adam arbetar med Scouternas arbete att starta nya scoutverksamheter.

Agnes von Essen

Föräldraledig - Insiktsansvarig

Agnes von Essen

agnes.von.essen@scouterna.se

0855506522

Agnes ansvarar över Scouternas insiktsarbete. Agnes arbetar också med den svenska kontingenten till världsscoutjamboreen 2023.

Albin Askman Junhede

Styrelseledamot/International Commissioner

Albin Askman Junhede

Ann-Kristin Törnqvist

Insamlingsansvarig

Ann-Kristin Törnqvist

ann-kristin.tornqvist@scouterna.se

0768167027

Ann-Kristin är insamlingsansvarig hos Scouterna

Anna Lindgren

Utvecklingschef

Anna Lindgren

anna.lindgren@scouterna.se

0734245969

Anna är chef för Scouternas utvecklingsavdelning

Fältkonsulent

Anna Molin

0720-716580

Anna-Karin Hennig

Generalsekreterare

Anna-Karin Hennig

anna-karin.hennig@scouterna.se

0046704923461

Anna-Karin är en av Scouternas generalsekreterare

Anna-Karin Öman

Servicechef samt försäljningsansvarig Scoutshopen

Anna-Karin Öman

anna-karin.oman@scouterna.se

0856843288

Anna-Karin är Scouternas servicechef, samt ansvarar för Scoutshopen som säljer scoutdräkten, scoutkläder och profilprodukter.

Annelie Coleman

Lärare på allmän kurs

Annelie Coleman

annelie.coleman@scouterna.se

0855506512

Annelie är lärare i Svenska, Samhällskunskap, Historia och Religion på allmän kurs på Scouternas folkhögskola.

Anton Karlsson

Projektkoordinator

Anton Karlsson

anton.karlsson@scouterna.se

Anton jobbar som projektkoordinator på Scouternas utvecklingsavdelning.

Anton Nilsson

Programansvarig

Anton Nilsson

anton.nilsson@scouterna.se

0720711122

Anton arbetar med Scouternas program på utvecklingsavdelningen.

Artur Mkrtchyan

Fältkonsulent

Artur Mkrtchyan

0720716579

IT-projektledare

Carl Bjelksjö

carl.bjelksjo@scouterna.se

0856843201

Carl arbetar med utveckling av Scouternas IT-projekt som t ex Scoutnet.

Caroline Thurgren

Projektledare & chef

Caroline Thurgren

caroline.thurgren@scouterna.se

0720707299

Caroline jobbar som huvudprojektledare för projektet "Friluftsliv för framtidens förebilder" och chef för de medarbetare som jobbar med "scouting i skolan"

Cecilia Wesslén

Hållbarhetsansvarig

Cecilia Wesslén

cecilia.wesslen@scouterna.se

0720706944

Cecilia är hållbarhetsansvarig på Scouterna och Scouternas folkhögskola, samt projektledare för Hållbarhetsverkstaden.

Charlott Blomster

Utvecklingskonsulent

Charlott Blomster

charlott.blomster@scouterna.se

0720763271

Vikarie för Maria Jakobsen

Christian Cordeus

Lärare på allmän kurs

Christian Cordeus

christian.cordeus@scouterna.se

0856843211

Christian är lärare i Engelska på allmän kurs på Scouternas folkhögskola.

David Clysén

Utvecklingskonsulent

David Clysén

david.clysen@scouterna.se

072-0741341

David arbetar som utvecklingskonsulent i Stockholmsområdet med fokus på medlemsrekrytering och verksamhetsutveckling.

Desirée Olsén

Utvecklingskonsulent

Desirée Olsén

desiree.olsen@scouterna.se

0733-33 55 15

Desirée är utvecklingskonsulent och ansvarar för utvecklingen av scoutkårer i distrikten Södermanland, Roslagen, Gästrike, MITT, Staffans, Västbotten-Ångermanland och Norrbotten.

Dimitrij Aleshkov

Styrelseledamot

Dimitrij Aleshkov

dimitrij.aleshkov@scouterna.se

0737-345086

Dimitrij sitter som ledamot i Scouternas styrelse