Scouternas ledningsgrupp

Här hittar du kontaktuppgifter för Scouternas ledningsgrupp. Om du vill veta mer om deras bakgrund, utbildning och arbetsområden klickar du på respektive namn.

Bild på Anna-Karin Hennig

Anna-Karin Hennig

Tillförordnad generalsekreterare
E-post: anna-karin.hennig@scouterna.se
Telefon:
+46 8 555 065 61

Tillförordnad generalsekreterare för Scouterna.

Bild på servicechef Peter Gustafsson

Peter Gustafsson

Servicechef
E-post: peter.gustafsson@scouterna.se
Telefon:
08-568 432 24
Mobil:
072-077 78 15

Som servicechef är Peter övergripande ansvarig för ekonomi, IT, Scoutshopen, medlemsservice, lokaler och anläggningar.

Bild på Anna Lindgren

Anna Lindgren

Utvecklingschef
E-post: anna.lindgren@scouterna.se
Telefon:
0734-24 59 69

Anna är chef för Scouternas utvecklingsavdelning

Bild på Fredric Ripe

Fredric Ripe

Kommunikationschef Scouterna (föräldraledig)
E-post: fredric.ripe@scouterna.se
Telefon:
08-555 06 545

Föräldraledig.

Louise Lind

Louise Lind

Vikarierande kommunikationschef
E-post: louise.lind@scouterna.se
Mobil:
070-7798822

Louise Lind är vikarierande kommunikationschef och arbetar deltid (50 procent).

Bild på Elisabeth Danefjäll

Elisabeth Danefjäll

Medlemsutvecklingschef
E-post: elisabeth.danefjall@scouterna.se
Telefon:
08-555 065 79
Mobil:
076-623 25 79

Elisabeth är medlemsutvecklingschef och leder det regionala utvecklingsarbetet.

Bild på Liza Zeeck Rosenberg

Liza Zeeck Rosenberg

Rektor/Utbildningschef
E-post: liza.rosenberg@scouterna.se
Telefon:
08-555 065 34

Liza ansvarar för Scouternas folkhögskola och Scouternas utbildningar och utveckling.

IMG_0486

Isabelle Lilja

HR-ansvarig
E-post: isabelle.lilja@scouterna.se
Telefon:
08-555 06 555

Isabelle stödjer organisationen i personalfrågor.