Scouternas ledningsgrupp

Här hittar du kontaktuppgifter för Scouternas ledningsgrupp. Om du vill veta mer om deras bakgrund, utbildning och arbetsområden klickar du på respektive namn.

2012_katarina_hedberg_1345037149

Katarina Hedberg

Generalsekreterare
E-post: katarina.hedberg@scouterna.se
Telefon:
08-568 432 00

Som generalsekreterare leder Katarina Scouternas verksamhet på uppdrag av styrelsen. Hon är även ordförande i styrelsen för Scouternas folkhögskola.

Ulrika_Askengren_4

Ulrika Askengren

Biträdande Generalsekreterare
E-post: ulrika.askengren@scouterna.se
Telefon:
08 56 84 32 29
Mobil:
072 077 78 19

Ulrika är ansvarig för Scouternas utvecklingsavdelning och projektorganisation samt de regionala kanslierna.

Caroline scout

Caroline Thunved

Kommunikations- och Insamlingschef
E-post: caroline.thunved@scouterna.se
Mobil:
070-248 74 00

Caroline är presskontakt och leder kommunikationsavdelningens arbete samt arbetet kring fundraising och partnerskap.

Peter_Gustafsson

Peter Gustafsson

Servicechef
E-post: peter.gustafsson@scouterna.se
Telefon:
08-568 432 24
Mobil:
0720 777 815

Som servicechef är Peter övergripande ansvarig för ekonomi, it, medlemsservice, lokaler och anläggningar.

2012_gustav_ohrn_1349782344

Gustav Öhrn

Rektor/Utbildningschef
E-post: gustav.ohrn@scouterna.se
Telefon:
08-555 065 34

Gustav ansvarar för vår folkhögskolas och Scouternas utbildningar och utveckling.

IMG_0486

Isabelle Lilja

HR-ansvarig
E-post: isabelle.lilja@scouterna.se
Telefon:
+ 46 8 555 065 90

Isabelle stödjer organisationen i personalfrågor.

personalbild_annakarinhennig

Anna-Karin Hennig

Projektledare jamboree 2017
E-post: anna-karin.hennig@scouterna.se
Telefon:
08-555 065 61

Anna-Karin projektleder det nationella lägret 2017 tillsammans med lägercheferna Liza Rosenberg och Viktor Lundqvist.