Upplev 2025 - Gdansk
Upplev 2025 tar oss till den historiska polska staden Gdansk! Om du inte har besökt Gdansk tidigare, så är detta den perfekta chansen att uppleva denna vackra stad under höstlovet tillsammans med scouterna. Vi kommer att utforska stadens rika historia, träffa polska scouter och besöka WSJ27 lägerområdet, och självklart ha massor av kul med både aktiviteter och nya upplevelser. Från att upptäcka matkultur till att lära oss om frihetskamp och fred – vad vi exakt kommer att göra avslöjas först på plats, men vi lovar att det blir ett äventyr du inte vill missa!
Om Upplev Gdansk
Under höstlovet 2025 får du möjligheten att utforska Gdansk, en historisk stad som präglas av frihetskamp, fred och gemenskap. Här möter vi polska scouter, besöker viktiga platser kopplade till andra världskriget och Solidaritetsrörelsen, samt besöker viktiga platser kopplade till andra världskriget och Solidaritetsrörelsen. Vi är också i närheten av platsen för World Scout Jamboree 2027.
Varför ska du följa med?
Upplev 2025 är inte ett traditionellt scoutläger. Här får du upptäcka scouting i en stadsmiljö och fördjupa dig i andra kulturer. Med temat "Frihet" utforskar vi historiska händelser, diskuterar fredens betydelse och lär oss hur scouter kan bidra till en bättre värld.
Vad kan du förvänta dig?
Möten med polska scouter och nya internationella vänner. Besök till historiska platser och museum kopplade till frihet och fred. Workshops och aktiviteter som främjar samarbete och samhällsengagemang.
Roliga upplevelser exempelvis som att: * Testa att äta på en traditionell polsk "mjölkbar". * Bada och ha kul på ett enormt vattenland. * Njuta av godsaker på ett chokladkafé. * Bo tillsammans med andra scouter på ett mysigt vandrarhem mitt i Gdansks gamla stadskärna. * Tävla i ett spännande Amazing Race i stadskärnan! * Besök World Scout Jamboree 2027:s framtida hem
Vi kommer även att besöka platsen där World Scout Jamboree 2027 kommer att hållas. Just nu är det ett vackert grönområde, men om två år kommer tusentals scouter från hela världen att vallfärda hit för att slå upp sina tält och skapa oförglömliga minnen. Vi får en unik möjlighet att se platsen och föreställa oss hur det kommer att vara under det stora evenemanget!
När?
Under höstlovet v.44
Vem
Upplev är ett av Scouternas arrangemang som riktar sig till äventyrarscouter mellan 12 och 15 år. Arrangemanget fokuserar på lokalt och globalt samhällsengagemang, att uppleva nya kulturer och utforska en ny miljö. Alla mellan 12 och 15 år gamla vid arrangemangsstart kan söka, även om du nyss blivit Utmanare.
Hur
Färja från Nynäshamn till Gdansk. Man ordnar sin egen transport till och från Nynäshamn.
Kostnad
7900 kr Deltagaravgiften täcker:
All mat och fika under förträffen och veckan i Polen. Samtliga resor och aktiviteter under arrangemanget i Polen, inklusive entréavgifter. Boende och övriga kostnader under förträffen och själva resan.
Det som inte ingår:
Resan till och från förträffen. Resan till och från färjeterminalen i Nynäshamn (arrangemangets start och slutpunkt).
Deltagarvgiften på 7900 kr är ett maxpris, det innebär att ett lägre pris kommer att tas ut om vi beviljas fondmedel eller om prisutvecklingen rör sig neråt.
Ansökningsprocessen
Vi har totalt 40 platser, vid fler ansökningar sker ett urval. Man ansöker om att få vara med på Upplev. Man är inte garanterad en plats. Efter att urvalet är gjort skickas ett antagningsmail samt en bekräftelseblankett. Detta sker ett par veckor efter att ansökningsperioden har gått ut. Blanketten måste då fyllas i och skickas in för att bekräfta platsen man erbjudits.
Förträff
Vi kommer att ha en obligatorisk förträff den 19–21 september 2025. Plats bestämmer vi beroende på var deltagarna befinner sig.