Explorer Belt 2026
Explorer Belt är ett internationellt arrangemang för dig som är 16-20 år. Du och en kompis gör en vandring under tio dagar i ett europeiskt land. Dessutom får ni möta en annan kultur på nära håll och vara med om spännande möten. Det är en upplevelse utöver det vanliga!
Du och en kompis. Ett land i Europa. En tio dagar lång vandring på minst 160 kilometer. Det är Explorer Belt.
Vandringen är längre än vad de flesta av er genomfört tidigare och den går igenom ett okänt område. Vidare ska du och din parkamrat planera er vandring, med mat och logi. Samt möta människor i ett främmande land ni kanske aldrig besökt tidigare. Därför kan vi garantera att det blir fantastiska möten och minnen för livet!
Under vandringen ska ni lösa en rad uppgifter. Det kan vara allt från hur många invånare landet har, till att ni ska bjuda en invånare på en svensk måltid.
Dessutom måste ni följa några regler: Ni får inte betala för färdiglagad mat eller övernattning. Alltså lagar ni antingen egen mat på stormkök eller blir bjudna på mat, detsamma gäller för sovplats. Det finns även en del andra förhållningsregler eller överenskommelser för arrangemanget som ni kommer ta del av under förträffen.
Efter den 10 dagar långa vandringen görs en gemensam rundresa under resten av arrangemanget.
Utöver vandringen ingår en obligatorisk förträff i arrangemanget som tar plats på våren.
Två Explorer Belt genomförs under sommaren 2026
Slovenien/Kroatien 23 juni – 14 juli, förträff 24-26 april Nederländerna 25 juni – 15 juli, förträff 8-10 maj
Ansökan
Varje Explorer Belt har ett begränsat antal platser. Efter att ansökan har stängt görs ett urval utifrån de ansökningar som kommit in. Om det är fler ansökningar än platser kommer de som inte får en plats stå på reservlistan.
När du ansöker behöver du välja om du ska ansöka till ett enskilt Explorer Belt, eller kryssa i att du kan båda länderna, utan inbördes rangordning. Du behöver ange förstahandsval, om du vill välja ett specifikt land, och eventuellt andrahandsval i ansökan. Tänk på att de olika Explorer Belt-äventyren har olika tidpunkter för förträff och resa.
Explorer Belt Nederländerna planerar för att under arrangemanget även genomföra kursen Redo för Naturen, i samarbete med Scouternas Folkhögskola. Det är ännu inte klart om så blir fallet, men i samband med antagning kommer vi ge mer information om detta.
Kostnad
Max 17 500 kr