Gå till huvudinnehållet
Hem
Startsida/Evenemangskalender/Leda scouting/Leda scouting + Redo för naturen Södermanland 2026
Kurs

Leda scouting + Redo för naturen Södermanland 2026

Denna kurs är en kombination av Leda scouting och Redo för naturen, du får alltså båda kurserna under en helg. Leda scouting är utbildningen för dig som är ny som scoutledare och vill lära dig mer om Scouternas vision, mål och om hur du skapar verksamhet. Kursen hjälper dig att bli tryggare som scoutledare och du får kunskap om det lyssnande och stödjande ledarskapet. Redo för naturen är utbildningen för dig som har liten eller ingen erfarenhet av friluftsliv i svensk natur. Du får grundläggande kunskaper om hur du håller dig varm, torr, mätt och säker i naturen. Utbildningen ger dig kunskap om allemansrätten och vad du får och inte får göra i naturen och vad du ska tänka på när du är ute i naturen med en scoutgrupp.

Leda scouting + Redo för naturen Södermanland 2026

Upplägg

I denna kurs kombinerar vi både Leda scouting och Redo för naturen under en helg, dvs övernattning lördag - söndag ingår. Vi kommer att varva ihop kurserna, så man måste gå båda dagarna.

Leda scouting är den kurs som inleder resan på Ledarskapsön och ger grundläggande kunskap i att skapa scouting utifrån Scouternas program samt förståelse för vad ledarskap i Scouterna innebär. Leda scouting har med andra ord stort fokus på att skapa verksamhet som ger dig:

– Förståelse för vad som gör scouting till scouting – Kunskap om hur du planerar ett möte – Förståelse för vad ett ledarskap baserat på Scouternas värderingar innebär, och hur det ger ett stödjande och lyssnande ledarskap

Boken "Ledaren – gör dig redo" ingår.

Redo för naturen: Kursen bygger på ett praktiskt upplevelsebaserat lärande ute i naturen där du får lära dig friluftsliv genom att leva friluftsliv. Du kommer bland annat få kunskaper om hur man kan laga mat i naturen, hur en bra rastplats ser ut, var man får vara och vad man får göra i naturen, vilken utrustning som är lämplig och hur du på ett tryggt och säkert sätt planerar en utfärd med dina scouter eller för dig själv.

Du lär dig helt enkelt hur man håller sig varm, torr, mätt och säker, vilket är det viktigaste för att ha det riktigt trevligt ute i naturen och det oavsett om man är ute en eftermiddag eller flera dagar.

Kursplats/lokal

Lördag 19 september kl 10.00, drop-in-fika från 9.30 till söndagen den 20 september kl 14.00, övernattning och mat som vi själva tillagar utomhus ingår i denna kurs.

Plats Ramsjöhult, strax utanför Katrineholm

Praktiskt

Kursen hålls under en helg, och närvaro båda dagarna enligt tider ovan krävs för godkänd kurs.

Mer info om samlingsplats och möjlighet till samåkning och hämtning samt utrustningslista kommer du få mailad till dig när du har blivit antagen till kursen.

Ledare från alla kårer är varmt välkomna till denna kurs!

Kontakta mig om du undrar något

Fakta

Arrangör

Regional utbildningsgrupp Mitt/Norr

Datum

19–20 sep 2026

Plats

Katrineholm, Sverige

Åldersgräns (min)

15

Åldersgräns (max)

99

Kostnad

Deltagaravgift 900 kr

Min antal deltagare

10

Max antal deltagare

24

Ansökan

Ansökan öppen 9 maj–6 sep 2026

Ansök här

För dig som är

Utmanare 15-18 år

Rover 19-25 år

Ledare och kår