Våra medarbetare

Här hittar du kontaktuppgifter för anställda och ideella medarbetare på Scouterna. Personalen är utöver rikskansliet indelad utifrån de orter vi har regionala kanslier på. I Örnsberg i Stockholm sitter personalen på Scouternas rikskansli samt personalen på Scouternas folkhögskola.

Sök

Adam Lundberg

Utvecklingskonsulent

Adam Lundberg

adam.lundberg@scouterna.se

0720-77 37 37

Adam arbetar med Scouternas arbete att starta nya scoutverksamheter.

Agnes von Essen

Insiktsansvarig

Agnes von Essen

agnes.von.essen@scouterna.se

0855506522

Agnes ansvarar över Scouternas insiktsarbete. Agnes arbetar också med den svenska kontingenten till världsscoutjamboreen 2023.

Albin Askman Junhede

Styrelseledamot/International Commissioner

Albin Askman Junhede

Ann-Kristin Törnqvist

Insamlingsansvarig

Ann-Kristin Törnqvist

ann-kristin.tornqvist@scouterna.se

0768167027

Ann-Kristin är insamlingsansvarig hos Scouterna

Anna Lindgren

Utvecklingschef

Anna Lindgren

anna.lindgren@scouterna.se

0734245969

Anna är chef för Scouternas utvecklingsavdelning

Anna-Karin Hennig

Generalsekreterare

Anna-Karin Hennig

anna-karin.hennig@scouterna.se

0046704923461

Anna-Karin är en av Scouternas generalsekreterare

Anna-Karin Öman

Servicechef samt försäljningsansvarig Scoutshopen

Anna-Karin Öman

anna-karin.oman@scouterna.se

0856843288

Anna-Karin är Scouternas servicechef, samt ansvarar för Scoutshopen som säljer scoutdräkten, scoutkläder och profilprodukter.

Annelie Coleman

Lärare på allmän kurs

Annelie Coleman

annelie.coleman@scouterna.se

0855506512

Annelie är lärare i svenska, samhällskunskap, historia och religion på allmän kurs på Scouternas folkhögskola.

Anton Karlsson

Projektkoordinator

Anton Karlsson

anton.karlsson@scouterna.se

0720762010

Anton jobbar som projektkoordinator på Scouternas utvecklingsavdelning.

Anton Nilsson

Programansvarig

Anton Nilsson

anton.nilsson@scouterna.se

0720711122

Anton arbetar med Scouternas program på utvecklingsavdelningen.

IT-projektledare

Carl Bjelksjö

carl.bjelksjo@scouterna.se

0856843201

Carl arbetar med utveckling av Scouternas IT-projekt som t ex Scoutnet.

Caroline Thurgren

Projektledare

Caroline Thurgren

caroline.thurgren@scouterna.se

0720707299

Cecilia Wesslén

Hållbarhetsansvarig

Cecilia Wesslén

cecilia.wesslen@scouterna.se

0720706944

Cecilia är hållbarhetsansvarig på Scouterna och Scouternas folkhögskola, samt projektledare för Hållbarhetsverkstaden.

Charlott Blomster

Utvecklingskonsulent

Charlott Blomster

charlott.blomster@scouterna.se

0720763271

Vikarie för Maria Jakobsen

Christian Cordeus

Lärare på allmän kurs

Christian Cordeus

christian.cordeus@scouterna.se

0856843211

Christian är lärare i Engelska på allmän kurs på Scouternas folkhögskola.

David Clysén

Utvecklingskonsulent

David Clysén

david.clysen@scouterna.se

072-0741341

David arbetar som utvecklingskonsulent i Stockholmsområdet med fokus på medlemsrekrytering och verksamhetsutveckling.

Desirée Olsén

Utvecklingskonsulent

Desirée Olsén

desiree.olsen@scouterna.se

0733-33 55 15

Desirée är utvecklingskonsulent och ansvarar för utvecklingen av scoutkårer i distrikten Södermanland, Roslagen, Gästrike, MITT, Staffans, Västbotten-Ångermanland och Norrbotten.

Dimitrij Aleshkov

Styrelseledamot

Dimitrij Aleshkov

dimitrij.aleshkov@scouterna.se

0737-345086

Dimitrij sitter som ledamot i Scouternas styrelse

Edvin Dribe

Handläggare

Edvin Dribe

edvin.dribe@scouterna.se

0856843247

Edvin är Handläggare på Scouternas serviceavdelning (50 %) och jobbar främst med förvaltningsfrågor.

Elisabeth Björkwing

Kommunikatör

Elisabeth Björkwing

elisabeth.bjorkwing@scouterna.se

0720776016

Elisabeth arbetar som kommunikatör på 50 procent.