Råd och stöd när något händer
På den här sidan har Trygga Möten sammanfattat råd och riktlinjer för hur scoutkårer och medlemmar bör agera i situationer kopplade till barn och ungas trygghet och säkerhet eller olämpligt ledarskap.
På den här sidan har Trygga Möten sammanfattat råd och riktlinjer för hur scoutkårer och medlemmar bör agera i situationer kopplade till barn och ungas trygghet och säkerhet eller olämpligt ledarskap.
Till Trygga Mötens råd och stöd kan du som medlem, förälder eller scoutkår alltid ringa och få råd och stöd i situationer och frågor kopplade till Trygga Möten, så som alla former av kränkningar och övergrepp, oro för barn, psykisk ohälsa och ledaransvar.
Detta stöd finns centralt hos Scouterna under vardagar 09:00-16:00 på tel: 08-568 432 05.
Vid akuta ärenden på kvällar, helger eller under semester kan du kontakta Scouternas journummer på tel: 08-568 432 22. Scouterna har jourberedskap året om och journumret är ständigt bemannat.
Ring 112 om du behöver akut hjälp som vid livshotande situationer eller pågående brott.
Ring polisen på 114 14 vid brott och händelser som inte är pågående eller akuta. Du kan ringa numret dygnet runt, alla dagar.
Vi arbetar som samordnare för Trygga möten:
Samordnare Trygga Möten
Jenny jobbar med Trygga Möten, och hanterar både ärenden och material kopplat till detta.
Samordnare Trygga möten
Ingrid är samordnare för Trygga Möten och ansvarar för råd och stöd kring Trygga Möten-frågor.
I Scouternas verksamhet kan det uppkomma misstankar om att en deltagare, ledare eller funktionär har utsatts för brott eller begått brott, inom eller utanför verksamheten. Då kan kårstyrelsen eller enskilda medlemmar behöva göra en polisanmälan. Som scoutrörelse tar vi ansvar för hela vår verksamhet och för våra medlemmar.
Om oro uppstår kring ett barns beteende eller att barnet befinner sig i en utsatt situation bör en orosanmälan göras till socialtjänsten i den kommunen där barnet bor.
Det kan också finnas oro för en scout eller annan medlem utifrån hur hen mår. Det kan till exempel handla om självskadebeteende eller att någon uttrycker självmordstankar.